6 Nisan 2015

Astım tedavisinde bıldırcın yumurtası gibi alternatif yöntemler işe yarar mı?

Alternatif yöntemler her zaman hastaların ilgisini çekmektedir. Ancak astımda en etkili tedavi nefesle alınan ilaçlardır. Bıldırcın yumurtası, kestane balı, soğan, sarımsak, keten tohumu, keçiboynuzu tüketilmesinin veya tuz mağaralarının astım tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Mağaralara girmek, bazı astımlı hastaları olumsuz etkileyebilir, hastaların astım atağına girmesine dahi neden olabilir.

Aktarlar tarafından hazırlanan bitkisel karışımların ise ne etkinliğine, ne de güvenilir, zararsız olduğuna ait veri bulunmamaktadır. Bitkisel olması, doğal olması kullanılan karışımın güvenilir olduğu anlamına gelmez. Üstelik pek çok bitkinin, hastaların başka hastalıkları nedeniyle kullandığı ilaçların etkilerini artırma veya azaltma potansiyeline sahip olması nedeniyle gelişi güzel kullanılmaları faydadan çok zarar getirebilir.

Yoga ve nefes teknikleri de astımlı hastalarda kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin sakinleşmeye, rahatlamaya, kasların gevşemesine yardımcı olabileceğine dair bilgiler vardır. Zararları yoktur ancak tek başına astım tedavisinde etkili olduklarına dair de yine yeterince kanıt bulunmamaktadır.

 

Türk Toraks Derneği Astım Alerji Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır