3 Nisan 2015

Akciğer sönmesi (akciğere hava kaçması) nasıl tedavi edilir?

Altta yatan hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı bireylerde meydana gelen akciğer sönmesi, ağır bir egzersiz sırasında olabileceği gibi istirahat halinde de ortaya çıkabilir. Bu kişilerde başka bir hastalık olmadığından genellikle çok ciddi belirtiler ortaya çıkmaz ve hasta durumu fark edemeyerek hekime başvurmakta gecikebilir.

Altta yatan akciğer hastalığı nedeniyle solunum kapasiteleri zaten sınırlı olan hastalarda ortaya çıkan akciğer sönmesi ise daha ciddi, hayatı tehdit eden bir klinik tabloya neden olur ve ani başlangıçlı şiddetli ağrı ile nefes darlığı çoğu kez hastayı hemen acil servise başvurmaya zorlar. Hastalığın kesin tanısını koymak için akciğer filmi çektirmek genellikle yeterli olmaktadır, dinleme aleti ile akciğerler dinlendiğinde duyulması gereken seslerin azaldığı da doktor tarafından tespit edilebilir. Ancak hafif bir sönme söz konusu ise bunlar yeterli olmayabilir ve akciğer tomografisi çektirmek gerekebilir.

Peki tespit edince ne yapmak gerekir? Sağlıklı bireylerde görülen akciğerin kısmen söndüğü durumlarda hastayı hastaneye yatırmak suretiyle istirahat ve oksijen tedavisi ile takip etmek yeterli olabilmektedir. Eğer iyileşme görülmezse ileri tedavi yöntemlerine geçmek gerekir. Akciğerin fazla söndüğü durumlarda biriken havayı dışarı atmak için önce göğüs tüpü takılır. İyileşme sağlanırsa tüp çıkarılarak hasta taburcu edilir. Ancak özellikle sigara içmeye devam edenlerde bu hastalık sıklıkla tekrarlar. Böyle bir durumda ya da göğüs tüpü ile iyileşme sağlanamayanlarda ameliyat uygun olmaktadır.

Kimi zaman basitçe atlatılan, kimi zaman ise ne yazık ki ölümcül olabilen bu hastalık az oranda da olsa tabi ki sigara içmeyenlerde de görülebilmekte, ancak biliyoruz ki tedavi ettiğimiz hastaların çoğu sigara içicisi ve tedavi sonrasında bu alışkanlıklarına devam edenlerde hastalığın tekrarladığı bilinen bir gerçek. Elimizde çözümü varsa neden hastalığı engellemeyelim? 

Sigarasız kalın, Sağlıklı kalın…

 

Türk Toraks Derneği Göğüs Cerrahisi Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır