28 Mart 2015

ÇOCUKLARDA, NEFES BORUSUNA YABANCI CİSİM KAÇMASI

Yabancı bir cisimin nefes borusuna kaçması çocuğun hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Ne yazık ki hava yollarına yabancı cisim kaçan çocukların % 1.5’unda ölüm olabilmektedir. Yabancı cisimi görmeden körlemesine parmak ile çıkarmaya çalışmak uygun değildir, hatta çok tehlikelidir. Bu sırada hava yolu tamamen tıkanarak daha da kötü bir durum ortaya çıkabilir.

Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçmış ama fark edilmemiş çocuklar çocuk göğüs hastalıkları doktorlarına tekrarlayan ya da düzelmeyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı, tekrarlayan bronşit ya da zatürre şikayetleri ile başvurabilirler

Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçtığı düşünülen çocuklara mümkün olan en kısa zamanda bronkoskopi işlemi uygulanarak hava yoları incelenmeli ve yabancı bir cisim var ise çıkarılmalıdır.

Nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması olayı en çok 1 ila 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür

Çocukların nefes borularına en sık kaçan maddeler fındık, çekirdek, fıstık, küçük şekerler, ceviz, elma, havuç, sosis, üzüm gibi yiyeceklerdir.

Unutmayalım!  Oynarken ya da yemek yerken ANİDEN başlayan öksürük, öğürme, boğulma, nefes alamama, hırıltı hava yoluna yabancı bir cisim kaçması için tipik bulgulardır. 

 

YABANCI CİSİM ASPİRASYONUNDA EN ETKİN TEDAVİ:KORUNMADIR

  • Özellikle 1-3 yaş arası çocuklar için besinlerin  uygun şekilde hazırlanması gerekir.
  • Çocuğun uygun şekilde çiğnemesi, yutabilmesi ve konsantre olabilmesi için yemek sırasında rahatsız edilmemelidir
  • Çocuklar oyun süresince gözlenmeli, ağızlarında çeşitli objeler ya da yemek varken koşmalarına izin verilmemelidir
  • İlk 3 yaştaki çocukların ulaşabileceği yerlerde ağızlarına atıp hava yollarına kaçabilecek cisimlerin olmaması, küçük parçalar içeren oyuncakların bu yaş grubu çocuklardan uzak tutulmaları gereklidir.

 

Türk Toraks Derneği Çcouk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır