19 Mart 2015

Uyku testi yaptırdım. Testi kim, nasıl değerlendiriyor?

Uyku bozuklukları düşünülen hastalara tanı koymak amacıyla polisomnografi dediğimiz uyku testi yapılması gereklidir. Bu test, bir gece uyku laboratuvarında yatırılarak uykunun değerlendirildiği bir tetkiktir. Gece boyunca uykuda vücudun pek çok değişik fonksiyonları hastaya bağlanan elektrotlar yardımıyla kaydedilir, tüm veriler bilgisayara aktarılır. Daha sonra kayıtlar, uyku tıbbı konusunda eğitim almış bir hekim tarafından analiz edilir. Uyku testinin incelenmesi ve yorumlanması hem zaman alıcı, hem de özel eğitim almayı gerektirir. Bu nedenle, uyku laboratuvarının yoğunluğuna göre değişmekle birlikte sonuçların verilmesi zaman alabilir.

Uyku testi ile uykuda horlama, nefes durması (apne) ve azalması (hipopne), hareket bozukluğu gibi pek çok sorun belirlenebilir. Bu test sonucunda en sık görülen uyku bozukluğu olan uyku apne sendromu başta olmak üzere diğer uykuda solunum bozuklukları, uykuda hareket bozuklukları, uykusuzluk veya gündüz aşırı uyku hali nedeni olabilecek hastalıklar, REM uykusu davranış bozukluğu gibi hastalıkların tanısı konulabilir.

Uyku testi sonuçları telefonla bildirilmez ve mümkünse hastanın yakınlarına verilmez. Sonuçlar, uyku tıbbı konusunda eğitim almış bir doktor tarafından hastanın kendisine anlatılmalı, önerilen tedavi konusunda bilgi verilmeli ve soruları yanıtlanmalıdır.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır