11 Mart 2015

Astım hastası egzersiz yapabilir mi?

Astımlı hastalarda yakınmaları tetikleyen fiziksel uyaranlardan biri de egzersizdir. Çoğu hasta egzersize bağlı nefes darlığı nedeniyle günlük hayatında fiziksel aktivite yapmaktan kaçınır. Uygun tedavi ile solunum fonksiyonları normale gelen astımlılar, özellikle de çocuklar ve gençler, spor yapabilirler. Spor yapan çocuklar, kendilerini daha iyi hissederler,  solunumlarını daha iyi kontrol edebilirler ve daha kaliteli bir yaşam sürerler. Astımlılar hemen her sporu yapabilirler, ama egzersiz formlarına göre astımı daha az tetiklediği için önerilen en iyi egzersiz şekli yüzmedir. Yüzme, vücuttaki birçok kasın gelişmesini ve kuvvetlenmesini sağlar, ama en çok da göğüs kafesi çevresindeki solunum kaslarının gücünü artırır. Güçlenmiş solunum kasları ile astım krizleri daha kolay atlatılabilir. Havuzda yüzme esnasında klor maddesinin yaratabileceği yakınmaları önlemek için yeni klorlanmış havuza girmemeye dikkat edilmelidir veya gerekiyorsa yüzmeden hemen önce sprey şeklindeki nefes açıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Soğuk ve kuru havada yapılacak egzersizlerin astım krizlerine neden olma ihtimalleri  oldukça yüksektir. Bu nedenle soğuk ve kuru havada yapılması zorunlu olan kayak, buz pateni gibi sporlar astımlılar için uygun değildir. Astımlı hastalar için uygun olmayan diğer sporlar arasında ise tüple dalgıçlık ve basınçlı hava veya oksijenle yapılan gökyüzü sporları (paraşütçülük,  yamaç paraşütü…) sayılabilir.

Egzersiz ve spor sırasında solunum sıkıntısı duyuyorsanız tedaviniz yetersiz demektir ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır