8 Mart 2015

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurulduğu, emeğin "değer" bilindiği, şiddet salgının son bulduğu bir yeryüzü özlemiyle...

 

Dünya Kadınlar Günü tarihçesi?

8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New York kentinde bir tekstil fabrikasında grevle başlar her şey. Tekstil fabrikasında çalışan 40.000 tekstil işçisi çalışma koşullarından rahatsız olduğundan ve çalışma koşullarının daha iyi olması gerektiğini savunduğunu için greve giderler. Grevin başlaması üzerine polislerin grev yapan işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinin sonra çıkan yangında 129 kadın işçi ölmüştür. Bu olay geniş bir yankı oluşturur. Kadınların cenaze törenine 10.000’den fazla insan katılır.

Koyu bir feminist olan ve hayatını kadın haklarının savunulmasına adayan Clara Zetkin tekstil fabrikasında çıkan yangınında ölen kadın işçilerin anısına her yıl 8 Mart’ın, ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ olarak kutlanması önermiştir.

Uluslararası anlamda ilk emekçi kadınlar günü 19 Mart 1911’de düzenlendi. Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de gösterilere katılan on binlerce kadın seçme ve seçilme hakkının yanı sıra kadınlara iş ve mesleki eğitim verilmesi, çalışma alanlarında kadın-erkek eşitliği sağlanmasını talep etti. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ancak 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın ‘’Dünya Kadınlar Gün’’” olarak anılmasını kabul etmiştir.

 

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde Atatürk'ün isteği ile kadınlar 20 Mart 1930'da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933'te Köy Kanunu'nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık1934'te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935'de ilk defa meclis seçimlerine katılan türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler.

Brezilya'da bizimle aynı tarihlerde gerçekleşirken Fransa, İtaya, Çin, Arjantin, Meksika, Japonya' da kadınların seçme hakkına kavuşması ancak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşmiştir. İsviçre'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını verme tarihi ise 1971'dir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır