7 Mart 2015

POLİSMONONGRAFİ (Uyku testi): Nasıl bir şey bu? İnsanı zorla mı uyutuyorlar?

Polisomnografi, uyku bozukluklarının teşhisi için yapılan bir testtir. Sıklıkla; uykuda solunum durması ve horlama ile gözlenen uykuda solunum bozukları varlığının araştırılması için kullanılsa da, uykuda hareket bozuklukları, uyku terörü, uyku felci, narkolepsi, parasomni gibi daha nadir görülen durumlar tesbitinde de kullanılır. Göğüs hastalıkları hekimi, sizde uyku apne sendromu olduğundan şüphelendiyse, polisomnografi yapılmasını isteyecektir.

Polisomnografi (uyku takip testi), ciddi psikiyatrik bozukluğu olanlarda, zihinsel engeli olanlarda ve yüksek ateşi olanlarda uygulanmamalıdır. Bu test gece boyunca solunumunuzun, beyin dalgalarınızın, kalp atışlarınızın, vücut hareketlerinizin, horlamanızın, kandaki oksijen düzeyinizin ölçüldüğü bir testtir. Bunun için de vücudunuzun bazı yerlerine elektrotların yerleştirilmesi gerekir. Başınıza, ağız ve buruna, göğse, boyuna, parmak ucuna ve bacaklara küçük alıcılar yerleştirilir. Bu ağrısız bir işlemdir. Alıcılar yerleştirildikten sonra normal uyku saatinize göre yatağınıza yatıp uyumanız beklenir.

Odalar hastanın konforunu sağlayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Elektrotların yerleştirilmesini kolaylaştırmak için hastaların gelmeden önce duş alması, erkeklerin traş olması gereklidir.  Bağlantı kabloları hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanır, hastalar bu şekilde rahatlıkla uyuyabilmektedir. Uyumanız için herhangi bir ilaç verilmez. Gece boyunca bir uyku teknisyeni sizi ve bütün kayıtlarınızı takip edecektir. Bu nedenle herhangi bir ihtiyaç durumunda teknisyen, odanıza gelerek size yardımcı olacaktır.

Sabah uyandığınızda tüm bağlantılar çıkarılır ve evinize ya da işinize dönebilirsiniz. Daha sonra doktorunuz kayıtlarınızı inceleyecek, polisomnografi raporu hazırlayacaktır. Test sonucuna göre gerekli tedavi yöntemi belirlenecektir. Eğer uyku probleminiz varsa ve doktorunuz size polisomnografi yaptırmanızı önerdiyse, bu testi yaptırarak uyku bozukluğunuzun nedenini öğrenebilir ve zamanında tedavi olarak sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı bir yaşam demektir.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır