5 Mart 2015

Neden terliyoruz? Aşırı terleme bir hastalık mıdır?

TERLEME NEDİR ?

Terleme vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik fonksiyonlardan biridir. Normal terleme hızı günde 1-2 litredir. Ancak stres durumlarında 10 litre ter üretilebilir.  Terlemenin vücudumuz için iki önemli işlevi vardır; cildi nemlendirip vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkıda bulunur. Ter, salgılandığında renksiz ve kokusuzdur. Fakat bakteriler, koltukaltı gibi sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına neden olabilirler.

 

NEDEN TERLİYORUZ ?

Terleme vücut ısısındaki artışa karşı ortaya çıkan fizyolojik bir yanıttır. Amacı ise vücut ısısını sabit tutmaktır. Dolayısıyla, obezite, fiziksel egzersiz, sıcak ve nemli ortamlar ya da aşırı kalın giysileri giyildiğinde vücudumuzun ter salgısı artar. Bunun için vücuda yayılmış 2-4 milyon ter bezi görev yapmaktadır. Fiziksel aktiviteler dışında da heyecan, korku, utanma ve sıkılma gibi pek çok olay, fizyolojik bir neden olmadığı halde bizi terletir. Vücut ısısı dış sıcaklıklar veya gerilim yüzünden artış gösterdiğinde kan dolaşımı hızlanır. Böylece, ter bezlerinin aktif hale geldiği vücudun üst kısmına doğru bir sıcaklık akımı başlar. Deri üzerinde oluşan ter bu durumda buharlaşarak deriyi soğutur.

 

HİPERHİDROZİS NE DEMEKTİR ?

Hiperhidrozis, fizyolojik gereksinimden daha fazla ter salgılanması anlamına gelir. Bu aşırı terleme günün tamamında ya da büyük kısmında olabileceği gibi, ara ara, beklenmedik zamanlarda da olabilir. Altta yatan bir hastalığa bağlı olabileceği gibi, tamamen sağlıklı bireylerde, hiçbir neden yokken de ortaya çıkabilir.

 

HİPERHİDROZİSİN NEDENLERİ NELERDİR ?

Altta yatan bir hastalığa bağlı hiperhidrozise “sekonder hiperhidrozis” adı verilir. Genellikle vücudun belli bölgelerinde değil, tamamındadır. Bu nedenle, altta yatan bir hastalığa bağlı aşırı terleme durumuna “genel hiperhidrozis” adı da verilmektedir. Bu duruma en sık neden olan hastalıklar veya durumlar; hipertiroidi, şeker hastalığı, hipoglisemi, menopoz, Parkinson, infeksiyonlar, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, obezite ve alkolizmdir. Genel hiperhidrozisin tedavisi altta yatan hastalığın ya da durumun tedavisidir. Tedavide bunun dışında bir yöntem (ameliyat vs) uygun değildir.

 

İDİOPATİK LOKALİZE HİPERHİDROZİS NE DEMEKTİR ?

Tamamen sağlıklı kişilerde, özellikle el, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen kontrolsüz aşırı terleme ile karakterize bir tablodur. Pratik klinik kullanımda, kişinin sosyal aktivitelerini etkileyecek düzeydeki herhangi bir terleme hiperhidrozis olarak tanımlanabilir. En önemli iki özelliği, kişinin o anki fizyolojik gereksinimlerinin üzerinde terleme olması ve sıcak hava, stres, egzersiz, heyecanlanma ve anksiyete durumlarında miktarının daha da artmasıdır. Bu hastalarda çoğu zaman hiçbir tetikleyici faktör olmaksızın da aşırı terleme olabilmektedir. Kuru bir el hiçbir neden yokken, saniyeler içinde sırılsıklam olabilmektedir. Uyku sırasında terlemenin olmaması tipiktir. Her iki cinste de görülebilir.

Türk Toraks Derneği Göğüs Cerrahisi Çalışma Grubu 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır