3 Mart 2015

"Sigara içmiyorum, ama yanımdakiler içiyor"; PASİF TÜTÜN İÇİCİLİĞİ

Pasif  tütün içiciliği nedir?

Kapalı bir ortamda herhangi bir tütün ürününün tüketilmesi sonucunda ortama salınan tütün dumanının ortamda bulunanlar tarafından solunmasına pasif tütün içiciliği adı verilir.

 

Pasif tütün İçiciliği zararlı mıdır?

Kesinlikle evet, Pasif tütün içiciliği, aktif içicilik kadar zararlıdır. Yılda ülkemizde 17 bin kişinin ölümü pasif tütün içiciliği nedeniyle olmaktadır. Pasif içicilikte aktif içiciliğin sebep olduğu tüm hastalıklara neden olmakta ve var olan kalp ve akciğer hastalıklarının kötüleşmesi, kontrolden çıkmasının en önemli sebebi olarak bilinmektedir. Astım ya da KOAH hastasıysanız “ilaçlarımı düzgün kullanıyorum, ama yine de hastalığımın kontrolde olmadığını düşünüyorum” diyorsanız sebebi pasif tütün  içiciliği olabilir.

 

Başka bir odada ya da kapı cam açarak tütün kullanmak pasif tütün içiciliğini engeller mi?

Kesinlikle hayır, dış ortamda tütün tüketmek dışında, kapı cam açmak, aspiratör çalıştırmak, klima çalıştırmak, başka bir odada tütün tüketmek gibi hiçbir yöntemin pasif tütün içiciliğine engel olmadığını biliyoruz. Aksini söyleyenlere şüpheyle bakmak gerekir. Eğer pasif tütün içimine bağlı hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız bulunduğunuz hiçbir ortamda tütün tüketilmesine izin vermeyiniz.

 

Kamu alanlarında ve ticari işletmelerde kapalı alanda tütün tüketildiğine şahit olursam ne yapmalıyım?

 

Herhangi bir kapalı alanda tütün tüketildiğine şahit oluyorsanız polisin 155 nolu telefonuna ihbarda bulunabilirsiniz. Kesinlikle dikkate alınacak ve gerekli işlemler yapılacaktır.

 

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır