28 Şubat 2015

HORLAMA

Horlama; ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sestir. Üst solunum yolunun daralması sonucunda yumuşak damağın yüksek frekanslı titreşimi sonucu oluşur. Normal erişkin insanların en az % 45’i zaman zaman horlar. % 25’i ise sürekli horlamaktadır.

Daha sık erkelerin horladığı düşünülse de, kadınlar da görülür. Toplumda pek üstünde durulmayan ve sosyal sorunlara yol açması dışında gereken önem verilmeyen bir şikâyet olan horlama, sağlımız açısından ciddi sorunların habercisi olabilirŞiddetli horlamalar, uyku apnesi dediğimiz uykuda nefes durmasının ön belirtisi olabilir. Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) kadınların en az % 2’sinde ve erkeklerin % 4’ünde görülen ve son yıllarda farkındalığı gittikçe artan bir uyku bozukluğudur. Buna rağmen, horlama şikayeti önemsenmeyip, halen hastaların %90’ına tanı konulamamaktadır.

OSAS teşhisi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından hastanın şikayetlerinin, muayenesinin ve uyku testinin kapsamlı bir değerlendirilmesi ile konulur. Horlama, gündüz aşırı uyku hali ve uykuda nefesin durması, boğulma hissi, gece sık idrara çıkma, erkeklerde sertleşme sorunları, unutkanlık hastanın şikayetleri arasında yer alır. Hastanın kilolu olması, boyun çevresinin geniş olması, akciğer, kalp ve sinir sistemi ile ilgili ek hastalıkların bulunması halinde şüphelenilir.

Uyku testi (polisomnografi) ile tanı koyulabilir ve hastalığın şiddeti belirlenebilir. Horlama uyku apnesinin bulguları arasında olmasına karşın, her horlayanda uykuda nefesin durması (OSAS) görülmez. Fakat uykuda nefesi duran kişilerde horlama görülür. Her horlayan olguda uyku incelemesinin yapılması hala tartışmalı bir konudur. Sadece horlaması olan olgularda obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) görülme olasılığı % 9.4'tür. Horlamanın yanında gün içinde uykuya eğilim, uykuda nefes durması, obezite ve hipertansiyon gibi bir hastalığın bulunması durumunda uyku testi önerilir.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır