19 Şubat 2015

Uyku Apne Sendromu tedavi edilmezse ölüme yol açabilir

Uyku apne sendromu olan kişilerde yüzlece kez tekrarlayan uykuda nefes durmaları olur. Nefes kesilmeleri uykuyu bölerek, hastanın derin ve dinlendirici bir uyku uyumasına engel olur. Yetersiz ve kalitesiz bir uyku sonucunda hastalar kendilerini günboyu uykulu, halsiz ve  yetersiz hissederler. İşlerinde, okullarında ve özel yaşamlarında sorunlar yaşamaya başlarlar. Yaşam kalitesinde bozulma, iç sıkıntısı, depresyon gibi ruhsal bozukluklara yol açabilir. Bu hastalarda sinirlilik, dikkat azalığı ve unutkanlık sıktır.

Yetersiz uykunun neden olduğu diğer bir önemli sorun ise trafik ve özellikle dikkat gerektiren meslek çalışanlarının iş kazalarıdır. Kazalar sadece hastanın değil, diğer insanların da can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Bütün dünyada ölüme neden olan ve sakat bırakan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları yer alır.  Uyku apne sendromunda nefes kesilmesi ile birlikte kanda oksijen düzeyi düşer ve hastanın yeniden nefes alamaya başlaması ile yeniden yükselir. Her gece defalarca tekrarlayan bu süreç kalp ritim bozuklukları, kalp krizi ve yetmezliği, damar sertliği ve inme gibi birçok kalp ve damar hastalığının gelişme riskini arttırır. Özellikle birden fazla farklı ilaç aldığı halde, tansiyonu yüksek seyreden hastalarda uyku apne sendromu araştırlmalıdır. Bu hastalarda uyku apne sendromunun tedavi edilmesi ile birlikte daha az sayıda ilaçla tansiyon kontrol altına alınabilir.

Uyku apne sendromunun neden olduğu veya ağırlaştırdığı tüm bu hastalık ve bozukluklar sakatlık veya ölümle sonuçlanabilir.  Ancak uyku apnesinin etkin bir şekilde tedavi edilmesiyle  sakatlık ve ölüm riski azaltılabilir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır