9 Şubat 2015

Öksüz hastalık BRONŞEKTAZİ

Bronşların aşırı genişlemesi şeklinde tanımlanabilecek olan bronşektazi hastalığı, neredeyse astım ve KOAH kadar sık görülmesine karşılık yeterince araştırılmamıştır. Halen, hangi ilaçların etkili olabileceği konusunda yeterince bilgi yoktur.

Bronşları normalden genişlemiş olan bronşektazi hastalarında, genellikle başlıca şikayetler sık öksürük ve balgam çıkarma yakınmasıdır. Bazı hastalar her gün balgam çıkarabilirler. Hatta 24 saatte çıkardıkları balgam miktarı bir su bardağından fazla olabilir.

Balgamda kan görme de bronşektazi hastalarında sık görülen bir şikayettir. Bu kanama, balgamın içindeki çizgi şeklinde olabileceği gibi, durdurulmakta zorlanılan fazla miktarda bir kanama şeklinde de olabilir. Bronşektazi akciğer hastalıkları içerisinde ağızdan kan gelme şikayetine en sık yol açan hastalıktır.

Hastalık ilerlerse hastalarda ileri derecede nefes darlığı da gelişebilir. Bu sebeple hastaların düzenli olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından solunum fonksiyon testleri ile kontrolü gereklidir.

Bronşektazi hastalarının tedavisinde en önemli konu, hasta bir bronşit atağı geçirdiğinde uygun antibiyotikle tedavi edilmesidir. Uygun antibiyotiği seçebilmek için Göğüs hastalıkları Uzmanı daha önceden yapılmış balgam incelemelerinden yararlanacaktır.

Atakların tedavisinden belki de daha önemli olan, hastanın sık atak geçirmesine engel olmaya çalışmaktır. Bunun için hastalar, mutlaka düzenli olarak her gün kendilerine özel düzenlenmiş solunum fizyoterapisi tekniklerini uygulamalıdır.

Birçok bilinmeyenin olması sebebiyle, bronşektazi konusunda araştırmalar planlamak amacıyla 2012 yılında Avrupa Solunum Derneği (ERS) tarafından, Avrupa'nın pek çok ülkesinin katıldığı bir organizasyon (EMBARC) kurulmuştur. Ülkemizden de 12 merkez buna katılmıştır. Bundan sonra gerçekleştirilecek araştırmaların planlamasının yapılabilmesi için hastalar tarafından doldurulabilecek bir anket oluşturulmuştur. Bu anketten çıkan sonuçlara göre, hangi konularda araştırmalar yapılacağına karar verilecektir.

Türkçe olan ankete, aşağıdaki link'e tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bronşektazi hastasıysanız, hastalığınızla ilgili bilgilerin artmasına katkıda bulunabilirsiniz. Anketi doldurmak yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Anketi doldurduktan sonra "GÖNDER" butonuna basmayı unutmayın, yoksa işlem tamamlanmayacaktır.

https://www.surveymonkey.com/r/Bronchiectasis-TUR

 

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır