6 Mayıs 2019

Solunum yetmezliği nedir?

Solunum yetmezliği, solunum sisteminin oksijen ve karbondioksit değişimini sağlamada yetersiz kalma durumudur.

Buna bağlı olarak atar damardaki kanda oksijen miktarı azalırken karbondioksit miktarı artar. Astım, KOAH gibi müzmin akciğer hastalıklarına bağlı gelişebileceği gibi zatürre, soba zehirlenmesi ya da trafik kazası gibi sebeplere bağlı aniden de ortaya çıkabilir.

Solunum yetmezliği gelişen hastalarda nefes darlığı, hızlı soluk alıp verme, çarpıntı, dudaklarda morarma ya da ani bilinç kaybı gelişebilir. Böyle bir tablo ile karşılaşıldığında en kısa zamanda, hatta mümkünse ambulans ve sağlık personeli gözetiminde, hastanın hastaneye yönlendirilmesi gerekir. Solunum yetmezliğinin tedavisi genellikle yoğun bakım şartlarında yapılmakta olup oksijen ve /veya solunum desteği ile birlikte solunum yetmezliğine neden olan hastalığa yönelik tedaviler uygulanır.

Günümüzde, gelişen tedavi olanakları ve erken müdahale ile bu hastaların büyük kısmı yeniden sağlıklarına kavuşabilir. Bu nedenle solunum yetmezliğinden şüphelenilen hastanın zaman kaybedilmeden hastaneye uygun şekilde yönlendirilmesi hayati önem taşır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır