2 Şubat 2015

Türkiye Solunum hastalıklarına karşı GARD'ını alıyor

Türk Toraks Derneği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C.Sağlık Bakanlığı ile birlikte solunum hastalıklarına karşı savaşıyor.

Tüm dünyada solunum hastalıkları giderek artmaktadır ve en çok görülen, yaşam kalitesini bozan, öldüren hastalıklar arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, 2005 yılı genel kurulunda tüm dünyanın dikkatini solunum hastalıklarındaki bu yükselişe çekmiş ve Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde bir birlik oluşturmuştur (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel Birleşim, yani GARD.

Türk Toraks Derneği de 2005 yılında bu kuruluşa üye olmuştur. Daha sonra Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmunoloji Derneği de bu oluşuma katılmıştır. 78 üyeyle başlayan bu birliğin olmazsa olmaz kuralı ülkede yapacağınız projeler için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılmasıdır. Türkiye bu konuda çok başarılıdır ve ülkesinin sağlık bakanlığı ile ortak proje planlayıp bu denli uzun soluklu yürütebilen tek ülkedir. 2009 yılında imzalanan anlaşma gereği GARD Türkiye Projesi “T.C.Sağlık Bakanlığı Kronik Hava Yolu Hastalıkları Ulusal Kontrol Programı“ olmuştur.  60 paydaş ile yürütülen hem dünyada hem de ülkemizdeki tek projedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyaya örnek proje olarak gösterilmiştir. Sağlık Bakanlığı ilk kez bir kontrol programının yürütücülüğünü bir sivil toplum örgütüne, Türk Toraks Derneği'ne vermiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, GARD Yönetim Kurulu başkan yardımcılığı’na yine bu başarıdan ötürü derneğimiz seçilmiştir.

Bu proje kapsamında 81 ilde, GARD il kurulları kurulmuştur. GARD yönetim kurulu tarafından, 60 paydaşın ortak aklıyla planlanan tüm etkinlikler, aynı anda Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirilmektedir.

Dünyada  gerçekleştirilen  ülke etkinlikleri nedeniyle de DSÖ öncelikli 4 hastalık arasına solnum hastalıklarını almıştır. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkden ulaşılabilir.

www.gard.org.tr

KOAH Farkındalık 2015

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır