28 Ocak 2015

KOAH' ta en önemli tedavi yöntemi sigarayı bırakmak

KOAH hastalığında en önemli tedavi bileşeni, KOAH'ın sebebini ortadan kaldırmaktır. KOAH’ lı olup herhangi bir tütün mamülü (sigara, nargile, puro, pipo vb) kullanımını bırakan kişilerde, hastalığın kötüleşmesinin durduğu, KOAH a bağlı ölümlerin azaldığı, KOAH tedavilerinden yarar görme oranlarının arttığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Sağlıklı bir insanda bile yıllar içinde akciğerlerimiz yaşlanırlar. 20 yaşından sonra akciğer kapasitesinde her yıl yaklaşık 15-20 mililitre azalma olur. Buna karşılık sigara içen KOAH hastalarında bu miktar 100 mililitreye ulaşır. KOAH'lı bir hasta sigarayı bıraktığında akciğer kapasitesindeki azalma miktarı, sigara içmeyen sağlıklı insanlara yakın düzeye düşer.

Buna karşılık, KOAH’ lı bir hasta tütün kullanmayı sürdürürse, kullanacağı diğer tedavilerden de istenildiği oranda yarar görmeyebilir.

Sigara, KOAH'ın oluşmasına yol açtığı gibi, hastalığın ilerlemesinin ve tedaviye yanıt vermemesinin de başlıca sebebidir. Göğüs hastalıkları hekimi tarafından KOAH tanısı konulan bir hastanın ilk yapması gereken, sigarayı bırakmak olmalıdır. Bu konuda yardım almak isteyen hastalara en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurmasını öneriyoruz.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır